Perła Sudetów: Kłodzko

Potężna twierdza, pełna wspaniałych zabytków starówka oraz kamienny most porównywany często z praskim Mostem Karola – to najważniejsze atrakcje, którymi może uraczyć turystów Kłodzko. W tym wyjątkowym grodzie można spędzić wiele czasu i wciąż na nowo odkrywać jego najpiękniejsze zakątki. Nic dziwnego, że to jedno z tych miast, które koniecznie trzeba odwiedzić w trakcie wycieczki w Sudety.

Bliskość Gór Bardzkich, malownicze tereny Kotliny Kłodzkiej czynią z niego idealny punkt wypadowy dla tych, którzy chcą odkrywać piękno okolicy.

Czym jednak może zaskoczyć zwiedzających samo miasto? Oto garść informacji na temat jego najważniejszych zabytków.
Choć to twierdza jest symbolem Kłodzka, jego poznawanie warto zacząć od wizyty na rynku. Otoczony wspaniałymi kamienicami szczyci się wspaniałym obiektem. Jest nim okazały ratusz z końca XIX wieku, w pobliżu którego ujrzeć można barokową studnię. Z zabytków sakralnych tego miasta na uwagę zasługuje kościół parafialny z XIV wieku. W jego wnętrzu czeka na zwiedzających imponująca kolekcja zabytków sakralnych, przy czym szczególnie ciekawą grupę stanowią rzeźby. Warto też zajrzeć do drugiej ważnej świątyni w tym mieście. Jest nią kościół klasztorny, nad którym od wieków pieczę sprawują franciszkanie. Pomiędzy rynkiem a tym ciekawym zespołem klasztornym znajduje się kolejny ważny zabytek Kłodzka – kamienny most, którego budowę rozpoczęto w XIII wieku. Ozdobiony barokowymi figurami prezentuje się wybornie. Zabytkiem najważniejszym, który jest celem każdej wycieczki zaglądającej do Kłodzka, jest jednak twierdza. Piękne bastiony oraz słynne chodniki minerskie sprawiły, że Twierdza Kłodzka zdobyła międzynarodową sławę. Nowością, którą może oczarować wszystkich turystów Kłodzko, jest Podziemna Trasa Turystyczna. Wędrując nią można odkryć niezwykły i pełen tajemnic świat, a wędrówka pod terenami kłodzkiej starówki na długo zapisuje się w pamięci.
Wizyta w najważniejszym mieście Kotliny Kłodzkiej może dostarczyć wielu wrażeń. Turystyka od lat ma się tu bardzo dobrze, a chętnych na zwiedzanie miasta przybywa z każdym rokiem. Doskonale rozwinięta baza sprawia, że w mieście i jego najbliższej okolicy można bez problemów znaleźć noclegi, a liczne kawiarenki i restauracje na starówce zachęcają swym niezwykłym klimatem. Tu czas jakby biegł nieco wolniej, a historia przypomina o sobie na każdym kroku.

© 2024